Çağrı merkezi çalışanlarını uzaktan home agent olarak çalıştırma yöntemi, uzun süredir var olan, fakat yaygın olmayan bir çalışma sistemi olup, son zamanlarda Türkiye ve Dünya’da yaşanan gelişmelerden dolayı, daha yaygın ve tercih edilmeye başlayan bir model haline gelmiştir.

Uzaktan çalıştırma modelinin olumlu tarafları olduğu kadarıyla, olumsuz tarafları da bulunmaktadır. Bu noktada özellikle çağrı merkezi ekiplerinin uzaktan yönetilmesi, takibi, performanslarının ve motivasyonlarının yüksek tutulması noktasında zorluklar yaşanmaktadır.

Takım liderleri, süpervizörler ve çağrı merkezi yöneticileri için ofis düzeninde çağrı merkezi ekiplerini yönetmek kolay olurken, uzaktan ekiplerin yönetimi noktasında zorluklar yaşayabilmektedirler.

Ekipler uzaktan nasıl yönetilmeli? Uzaktan eğitimleri nasıl verilmeli? Uzaktan çağrı koçluğu ve satış koçluğu nasıl sağlanmalı? Uzaktan iş disiplini nasıl sağlanmalı? Uzaktan çağrı merkezi iş süreçleri nasıl yönetilmeli? Uzaktan çalışanların moral ve motivasyonları nasıl yüksek tutulmalı? Uzaktan çalışanların satış, müşteri memnuniyeti, şikayet yönetimi gibi konularda performansları nasıl yüksek tutulmalı? ekipleri yüz yüze görememenin zorluğunda home agentlere “her gün yanınızdayım” hissiyatı nasıl sağlanmalı? gibi konular önem arz etmektedir.

Bu süreçlerinin nasıl yönetileceğini bilemeyen, çağrı merkezi yönetim ekipleri, takım liderleri, süpervizörler ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu da şirkete maliyet, zaman kaybı, Turnover, işi yapacak nitelikli çalışan bulmada ve bu nitelikli çalışanları elde tutma noktasında zorluk yaşamaktadırlar ve yaşamaya da devam edeceklerdir.

Bu süreç başarısız şekilde yürütüldüğünde ve uzman olmayan takım liderleri tarafından ekip yönetildiğinde, ekipte istifalar ve işten çıkarmalar, performans ve motivasyon düşüklükleri olabiliyor ve bir türlü sağlıklı sistem oluşturulamıyor. Takım liderleriyle ekip arasında iletişim vb. farklı problemler çıkabiliyor ve bu problemlerin yönetiminde takım liderleri zorluk yaşayabiliyor. Ekipler dağılabiliyor, takım liderleri işi bırakabiliyor, projeler sağlıklı yürütülemiyor, kurumlar ve işletmeler zarara uğrayabiliyor.

 
 

Uzaktan home agent olarak görev yapan çağrı merkezi çalışanlarınızı profesyonel olarak, uzaktan Biz yönetelim, Siz sadece kendi işinize odaklanın, ekibinizi düşünmeyin.

 

 

Call Center Masters olarak, uzaktan çalışan (home agent/ofis) çalışanlarını yönetmekte zorluk yaşayan çağrı merkezleri ve firmalar için Uzaktan Takım Liderleri danışmanlık hizmeti sağlamaktayız.

Siz, işinizle uğraşırken Biz profesyonel şekilde, uzaktan çalışan çağrı merkez ekiplerinizi profesyonel şekilde uzaktan yönetiyoruz. Siz, sadece hazırlayacağımız raporlama sisteminden, ekibinizin gelişimini, performansını, başarısını, şirketinize sağlanan kazançları, gelir artışını, müşterilerinizin Sizden ve ekibinizden memnuniyetini takip edeceksiniz. Ekibinizin bütün sorumluluğu Biz de oluyor. Uzman danışmanlarımız ve profesyonel takım liderlerimiz ekiplerinizi uzaktan yönetiyor.

Uzaktan Takım Liderleri hizmetimiz, kamusal (belediye çağrı merkezleri, su ve kanalizasyon idaresi çağrı merkezleri, acil çağrı merkezleri vb, özel sektör (kargo, e-ticaret, hastane, estetik ve güzellik merkezleri, lojistik, outsource çağrı merkezleri, gıda vb.) ve şahıs firmaları (kendi ekiplerini oluşturmuş ve yönetmeye çalışan kişiler) için sağlanmaktadır.

Home agent ekiplerinizin uzaktan profesyonel şekilde yönetilmesi için Uzaktan Takım Liderliği hizmetimizden faydalanabilirsiniz.