Dijital Çağrı Merkezi Nedir?

Dijital çağrı merkezi, müşterilerine e-posta, canlı destek, görüntülü görüşme, SMS, sosyal medya, whatsapp ve daha fazlası gibi dijital kanallar aracılığıyla destek sağlayan bir müşteri hizmetleri operasyonudur. Bu kanalların desteği, genellikle geleneksel telefon desteğine ektir.

Çağrı merkezleri ve iletişim merkezleri, genellikle müşteri talebine yanıt olarak çağrı merkezlerini dijital çağrı merkezlerine dönüştürüyor. Müşteriler, dijital kanalları genellikle telefon desteğinden daha kullanışlı ve daha kolay buluyor. 

Call Center Masters olarak, çağrı merkezi ve iletişim merkezlerinin dijital süreçleri, müşteri memnuniyeti çerçevesinde, daha başarılı ve profesyonel olarak, yürütebilmeleri için neler yapılması gerektiği konusunda yöneticiler için, dijital çağrı merkezi eğitimleri sağlamaktayız.

Ayrıca, dijital müşteri temsilcilerinin yönetilmesine katkı sağlayabilmek, verimli koçluk ve geribildirim yapabilmek amacıyla yönetici, supervizör, lider ve koçlar için de dijital koçluk ve liderlik eğitimleri sağlamaktayız.

Eğitim Modülleri

  • Dijital Müşteri Hizmetleri Stratejisi Nasıl Oluşturulur?
  • Dijital Müşteri Hizmetlerinin Etkinliği Nasıl Arttırılır?
  • Dijital Müşteri Etkileşiminde Son Trendler
  • Dijital Self Servis Stratejisi Nasıl Uygulanır?
  • Dijital Koçluk/Dijital Koçluğu Etkinleştirme
  • Dijital Çağrı Merkezi Ekiplerinin Etkin Yönetimi

Eğitim başlıklarının her biri ayrı bir modüldür.
Eğitim modüllerinin içerikleri ve fiyat teklifi için [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.