Image

Çağrı Merkezi Danışmanlık Hizmeti Almak, Şirketiniz İçin Nasıl Büyük Fark Yaratır?

Operasyonel Verimsizlikleriniz Dışarıdan Bir Bakış Açısıyla Hızla Çözülür

Müşteri hizmetleri ekibiniz her gün aramalarla uğraşıyorsa, strateji ve inovasyona odaklanmak için zaman ayırmak zor olabilir. “Ağaçlardan ormanı göremezsiniz.” Çağrı merkezi temsilcilerinin dışarıdan, uzman bakış açılarıyla, mevcut uygulamalardaki, yaşadıkları zorlukları tespit etmek çok daha kolaydır.

Mevcut Operasyon ve Sistemlerinize Uygun, Yenilikçi Çağrı Merkezi Çözümlerini Keşfedebilirsiniz.

Her çağrı merkezi farklı şekilde yönetilir. Dikkatli ve stratejik planlama olmadan her şeyi tamamen elden geçirmek olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Call Center Masters tarafından, mevcut uygulamalarınızdaki hangi değişiklik ve modifikasyonların çağrı merkeziniz için en iyi olduğunu belirlemenize katkı sağlanır. En iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olacak değişiklikler önermeden önce, iş uygulamalarınız analiz edilir.

Çağrı Merkezi Süreçlerinizi İyileştirirsiniz.

Danışmanlık hizmetleri almak, çağrı merkezi süreçlerinizin iyileşmesini, süreçlerdeki tıkanıkların düzelmesini sağlar.

Çalışanlarınızın Becerilerini Geliştir ve Müşterilerinizin İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Onları Daha İyi Donatırsınız.

Kapsamlı, kaliteli ve profesyonel bir eğitim almamış deneyimsiz çağrı merkezi çalışanları, müşteri hizmetleri açısından, tüm müşterilerinizin beklentilerini karşılama için mükemmel donanıma sahip olmaktan uzaktır. Cevaplanması gereken bu kadar çok çağrı, yapılması gereken çok satış, tahsilat, şikayet çözümü vb. varken, mükemmel nitelikli çağrı merkezi çalışanlarını bulmak için zaman ayırmak, yatırım yapmak; yoğun ve zamanı olmayan, eğitime zaman ayıramayan çağrı merkezleri için, her zaman uygun bir seçenek değildir. 

Daha sonra, zamanlamasız ve yoğun eğitim programlarının yürütülmesi zor olabilir ve zamanlamasız bu eğitimler, yönetimin diğer önemli organizasyonel görevleri yerine getirme yeteneklerini büyük ölçüde azaltır. 

Çağrı merkezi danışmanlığı, yöneticilerinizin zaten dolu olan programlarından önemli miktarda zaman ayırmasına gerek kalmadan, tüm çalışanlarınıza gelişmiş müşteri hizmetleri, telesatış, tahsilat, şikayet yönetimi vb. becerilerini aktarmanın mükemmel bir yoludur.

Daha Yüksek Müşteri Memnuniyeti Oranları Yaratır ve Marka Bağlılığı Oluşturursunuz.

Çağrı merkeziniz ve müşteri hizmetleriniz ne kadar güçlü olursa, markanızın itibarı o kadar iyi olur. Çağrı merkezi danışmanlığı, sektördeki en iyi uygulamaları çağrı merkezinizin yararına nasıl kullanacağınızı öğrenmenize ve rekabette avantaj sağlamanıza yardımcı olur.

Çağrı Merkezi Danışmanlığı Almanız, Şirketinizin Bir Sonraki Seviyeye Ulaşmasına Yardımcı Olacaktır.

Call Center Masters olarak, Dünya’daki ve Türkiye’de çağrı merkezi sektöründeki değişimleri, gelişimleri ve yenilikleri sürekli olarak takip etmekteyiz. Bu değişimleri dikkate alarak; eğitim, danışmanlık ve işe alım hizmetlerimizde sürekli olarak iyileştirmeler ve yenilikler yapmaktayız. Danışmanlık hizmeti verdiğimiz çağrı merkezlerine ve müşteri temsilcilerini de bu noktada geliştirerek ve eğiterek katkı sağlamaktayız. Rekabetin olduğu çağrı merkezi sektöründe vizyoner, rakplerden bir adım önde olmalarını amaçlamaktayız.