ise alimlar icin turk tipi kisilik testi

Çağrı merkezleri ve birçok işletme için en doğru adayı seçmek zahmet isteyen ve uzun sürebilen bir süreçtir.

İşe alım sürecinde bazı firmalar testler uygulamaya çalışırken, birçok firma ise test uygulamamakta, adayı 2-3 kez görüşmeye davet etmektedir. Bu durum zaman almakla beraber, görüşme süreleri uzun sürdüğü için adaylar görüşmelere devam etmeyebiliyor. Bazı firmalarda testler yapılmakla birlikte, testin sonuçları dikkate alınmamakta, ,inisiyatif işe alım uzmanına ya da yöneticiye, takım liderine, süpervizöre bırakılmaktadır. Yine bu süreçte işe alımlarda çok büyük yanlışlar yapılmaktadır. Analizlerimize, gözlemlerimize göre ve çalıştığımız müşterilerimizi de değerlendirdiğimizde zaman kaybettiren, niteliksiz ve pozisyonlara uygun olmayan adayları tercih etmektedirler. Hedeflere ulaşmak için çoğu şey göz ardı edilebilmektedir.

İşe alım sürecine dahil olan kişiler kimi isterse ve beğenirse onun işe alınması istenmektedir.

İşe alımda kesinlikle liyakata göre çalıştırmak ve niteliklere uygun, şirkete katma değer sağlayacak en doğru adaylar bulunmalıdır.

Call Center Masters olarak, işe alım süreçlerinde tamamen kendimizin geliştirdiği ve uzun yıllardır kullandığımız “Türk Tipi Kişilik Testi”ni kullanmaktayız. Bu test sayesinde müşterilerimiz için ilgili pozisyonlara göre, en uygun ve en doğru adayı seçmekteyiz. Bu testte yanılma payı sıfır (0) dır.

Ürünümüz lisanslı olup, çağrı merkezinizde ve işe alım süreçlerinde kullanmak üzere satın alabilirsiniz ya da kiralayabilirsiniz.

Yanlış adayı seçmeye – zaman kaybetmeye –turnover artışına – işletme zararına - maliyetlere SON…!