“Yerinde durma! Artıya geç!”

Sales Plus (+), çağrı merkezi çalışanlarına, satış becerileri ve müşteri ilişkileri olgusunu bilgi, beceri, tutum ve davranışlar düzeyinde tüm ayrıntılarıyla aktaran bir eğitim geliştirme programıdır.

Eğitim programında; çağrı merkezi satış temsilcisine, yetkinliklerinden başlayarak; satışta ihtiyaç analizi, satın alma nedenleri, satışta hizmet kalitesi, müşteri itirazı ve şikayetleri ile başa çıkma, ikna teknikleri, satış kapama, soru sorma, yeni müşteri kazanma teknikleri gibi konular ele alınmaktadır.

Özellikle satışları arttırmaya yönelik ‘gelişim’ çalışmalarını içeren Sales Plus (+), satış ile ilgili sorunları ve gereksinimleri tespit edip çalışanların satışlarında en düşük %20, en fazla %80 oranlarında belirgin olarak artış artışı olmasını sağlar.

Sales Plus (+), öncelikli olarak, satış operasyonunda kapsamlı bir ihtiyaç analizi yapmaktadır. Doğru ihtiyaç analizi yapmak, satışların attırılması noktasında doğru tekniklerin, yöntemin ve metodun uygulanmasında önemli verilere ulaşmamızı sağlamaktadır.

Sales Plus (+), Satış Arttırma Programı

Eğitim programı 5 gün sürmektedir ve programda görüldüğü gibi 5 eğitim modülü anlatılmaktadır. Her gün sadece 3 saat eğitim verilmektedir. 2 saat teorik eğitim olup, son 1 saatte role play çalışması yapılmakta ya da konuyla ilgili taktiklerin bol olduğu örnek model çağrı kayıtları dinletilmekte ve sufleler verilmektedir. Gerekli durumda çalışanların kendi çağrı kayıtları dinletilir (satışı yapılan projeler üzerinden gidilir) ve çağrı kayıtları üzerinden sufleler verilir.

salesplus2ana

Program Sonrası Gelişim Takibi

Sales Plus (+) eğitim programının tamamlanmasından 3-4 gün sonra, çağrı merkezi çalışanlarının satışlarında ve operasyon genelinde %20-%80 oranlarında belirgin olarak artış görülmektedir. Satış artışı olmayan çağrı merkezi çalışanlarına ise satış koçluğu desteği verilerek satışlarında artış süreci başlatılmaktadır.